Hamburger domowy


Chciałam spróbować prawdziwych domowych hamburgerów. Takich z wołowiny. Zabierałam się do tego od dłuższego czasu, ale wreszcie je zrobiłam. Hamburgery wyszły bardzo smaczne i absolutnie nie rozpadały się. Okazały się zdecydowanie lepsze niż te z McDonalda, ponieważ dodałam do nich tego, czego chciałam. :) Mięso w nich wyszło miękkie i soczyste, a nie twarde jak kamień czy słone, co czasem zdarza się w fast foodach.

Hamburgery w bułce z sezamem i z ogórkiem kiszonym wyszły bardzo smaczne. Co prawda użyłam gotowych (kupionych) bułek, ale następnym razem spróbuję sama je upiec. Ciekawe co z mi z tego wyjdzie. :) Póki co podaję na przepis...

Domowy hamburger z ogórkiem kiszonym (składniki wystarczą na przygotowanie 4 szt.):
 • karkówka wołowa - 30 dag
 • bułka z sezamem - 4 sztuki
 • ser żółty - 8 plastrów
 • pomidor - 4 plastry
 • ogórek kiszony - 8 plastrów
 • sałata - 4 liście
 • cebula czerwona - 4 plastry
 • ketchup - 4 łyżki
 • majonez - 4 łyżki
 • chrzan - 2 łyżki
 • sól - 4 szczypty

Przygotowanie:
 1. Mięso wołowe mielimy. W ostateczności można kupić mięso już zmielone, ale takie mięso się szybciej psuje i nie wiadomo co w nim tak naprawdę jest. Zmielone mięso dzielimy na 4 równe części po ok. 75 gramów każde. Z każdej porcji mięsa tworzymy placek przypominający mięso do hamburgera. Ważne aby mięso było wielkości bułki jaką posiadamy. Wkładamy na ok. 10 min do zamrażarki. Uwaga! Mięsa teraz nie solimy, bo się stanie twarde podczas smażenia.
 2. Bułki rozkrawamy i przygotowujemy warzywa, aby szybko poskładać hamburgera, gdy tylko mięso zostanie usmażone.
 3. Na suchej patelni teflonowej szybko smażymy (maks. 1 min. z każdej strony) wołowinę w wysokiej temperaturze. Po zdjęciu z patelni doprawiamy odrobiną soli. Mięso trzeba szybko smażyć w bardzo wysokiej temperaturze, ponieważ wołowina szybko się kurczy i może się okazać, że zmaleje nawet o połowę.
 4. W czasie smażenia mięsa, na drugiej suchej patelni podpiekamy rozkrojone bułki środkiem do dołu - tylko z jednej strony przez ok. 1 min.
 5. Gdy zgramy w czasie podpiekanie mięsa i bułki, składamy hamburgera zaczynając w od dołu bułki, w następującej kolejności: sałata, majonez wymieszany z chrzanem, mięso, ser, ogórek, pomidor, cebula i ketchup. Zamykamy oczywiście górną częścią bułki. Podajemy od razu.
Całkowity czas przygotowania: 30 min.

3 komentarze:

Bernadeta pisze...

apetyczny, moglabym zjeść takich mnóstwo.

marcu pisze...

I jest on DUUUUUUUUŻO zdrowszy i pożywniejszy niż ten z jakiejś pierwszej lepszej restauracji typu fast-food. Dzięki za przepis, koniecznie spróbuje.

Marco pisze...

Dzisiaj również robiłem z mojego przepisu burgery. Wiadomo powszechnie, że wołowiny się nie soli ale moim zdaniem jeśli mamy stek lub inny kawał mięsa, a co do zmielonej wołowiny to dzisiaj ją posoliłem podczas przygotowywania mięsa do hamburgerów i mięsko było pyszne, miękkie i soczyste także może warto spróbować i tak :)

Pozdrawiam.