Sushi


Uwielbiam sushi! W warunkach domowych sushi to dość pracochłonne w przygotowaniu danie, ale uważam, że warto poświęcić kilka minut, aby przygotować taką pyszną przekąskę. Moja wersja sushi nie jest wykonana z surowej ryby, ponieważ nie preferuję surowego mięsa. Uważam, że sushi to przede wszystkim sposób podania, czyli zakwaszony ryż z algami, a reszta dodatków to już inwencja twórcza. Dziś przygotowałam najpopularniejsze wersje sushi, czyli nigiri oraz maki sushi. Te nazwy to tak naprawdę sposób zawijania i podania. Nigiri sushi jest to ryż uformowany w kształt jaja z wasabi oraz jednym wybranym składnikiem, natomiast maki sushi to ryż z wieloma dodatkami zawijany w algi nori. Rodzajów zawijania sushi jest naprawdę wiele - zależą one od indywidualnych upodobań, ponieważ każdy rodzaj podania charakteryzuje się innym smakiem, pomimo użycia tych samych składników.

Przygotowałam sushi z wędzonego na zimno łososia, ryby maślanej, krewetek, serka śmietankowego, awokado i ogórka. Idealna potrawa na przyjęcie czy nawet obiad.

Przepis na sushi (składniki wystarczą na przygotowanie porcji dla 4-6 osób, tj. około 50 sztuk maki i 10 sztuk nigiri).

Składniki na przygotowanie ryżu do sushi:
  • ryż do sushi - 370 g (2 szklanki ryżu)
  • woda - 750 ml (3 szklanki)
  • ocet ryżowy - 6 łyżek
  • sól - 1 łyżka
  • cukier - 1 łyżka

Składniki na sushi (do maki i nigiri jednocześnie):
  • algi nori - 4 sztuki (korzystam z alg firmy Tokyoto - są tanie i nie posiadają brzydkiego aromatu ryby)
  • chrzan wasabi - 3 łyżki (ja korzystam z chrzanu wasabi w tubce firmy Tokyoto, uwaga bo świeżo otwarty jest bardzo ostry - po otworzeniu z czasem traci swoją moc)
  • łosoś wędzony na zimno - 10 dag (dobrej jakości, w kawałku)
  • ryba maślana - 10 dag (dobrej jakości, w kawałku)
  • średnie krewetki - 10 sztuk
  • ogórek zielony - 1 sztuka (długość całego ogórka ok. 30 cm)
  • serek śmietankowy - 10 dag
  • paluszki krabowe - 10 sztuk (nie mrożone!)
  • awokado - 1 sztuk
  • sos sojowy - ok. 3 łyżki na osobę (po wielu testach sosów, uważam że sos sojowy firmy Kikkoman jest najlepszy - otwarty należy przechowywać w lodówce)

Przygotowanie:
  1. Przygotowanie ryżu do sushi: Ryż płuczemy wielokrotnie do momentu aż woda jaką zalewamy ryż będzie w miarę możliwości czysta i klarowna. Następnie zalewamy go ponownie wodą i odstawiamy na około 30 minut. Po tym czasie odsączamy dokładnie ryż i przekładamy do garnka w którym będziemy go gotować. Następnie zalewamy wodą w ilościach podanych w przepisie (tj. na 2 szklanki ryżu 3 szklanki wody), a gdy woda z ryżem zacznie się gotować, zmniejszamy płomień do minimum i gotujemy jeszcze przez około 15 minut. Po tym czasie wyłączamy gaz i nie otwierając garnka zostawiamy ryż pod przykryciem na kolejne 15 minut. W tym samym czasie przygotowujemy zalewę do zakwaszenia ryżu. Ocet, cukier i sól mieszamy dokładnie aż do rozpuszczenia się składników. Gdy minie 15 minut, ryż z garnka przekładamy do miski (nie metalowej!) i bardzo delikatnie mieszamy dodając mieszaninę octu, soli i cukru. Gdy ryż całkowicie wystygnie, jest gotowy do formowania sushi. Ryż może wydawać się mało słony, lecz nie należy się tym przejmować, ponieważ i tak będziemy maczać kawałki sushi w sosie sojowym (a ten jest bardzo słony).
  2. Przygotowanie składników: Krewetki smażmy na maśle z czosnkiem przez 4 minuty i po ostygnięciu usuwamy ich pancerzyki z ogonka. Ogórka obieramy i kroimy w cienkie prostokąty po całej długości - dokładnie tak samo postępujemy z fetą. Łososia kroimy również w długie plastry o szerokości około 2 cm. Paluszki krabowe nie wymagają obierania ani krojenia.


  3. Formowanie maki sushi: Na jeden płat alg nori nakładamy około ¾ szklanki ryżu (tak jak widać na zdjęciu, na około ¾ powierzchni). Przy dłuższym boku zostawiamy około 2 cm wolnego miejsca. Na dłuższym boku, na którym nakładaliśmy ryż, nakładamy składniki. Zaczynamy od odrobiny wasabi, następnie robię różne rodzaje maki sushi (ale mieszać składniki można dowolnie) - na dwa całe płatki nori układam łososia, serka śmietankowego, ogórka, po czym wszystko ciasno zawijam. Końcówkę algi, która pozostała bez ryżu, teraz zwilżam wodą i roluję razem całość. Kolejny rodzaj nori zawiera krewetki, awokado i paluszki krabowe. Analogicznie można przygotować je jeszcze z rybą maślaną. Na koniec każdą rolkę alg kroimy w plastry o grubości około 1.5-2 cm. Gotowe. To jakie sushi przygotujemy zależy tylko od naszej wyobraźni.
  4. Formowanie nigiri: Jest prostsze niż maki, ponieważ formujemy je tylko w dłoniach. Dłonie delikatnie zwilżamy wodą i nakładamy porcję ryżu, około 1 czubatą łyżkę. Formujemy podłużne jajo i nakładamy na nie odrobinę wasabi, łososiam rybę maślaną lub krewetkę (i tak do wyczerpania się składników). Mnie wyszło 10 sztuki nigiri.
  5. Całość przekładamy na elegancki talerz i podajemy z sosem sojowym. Każda osobo powinna mieć oddzielne pałeczki, naczynie z sosem sojowym i talerzyk. Smacznego. :)
  6. PS. Na górnym zdjęciu widać sushi przygotowane z awokado, ogórka, łososia i serka śmietankowego. Na dolnym zdjęciu w tle widać sushi przygotowane z surimi, łososia i kawiorem. Smacznego!


Całkowity czas przygotowania: 3 godziny.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

super przepis-zamawiam w necie podstawowe skladniki(ryz,nori,imbir marynowany)i w Sylwestra startuje!