Noże japońskie - recenzja


Dobry nóż jest podstawowym narzędziem, które powinno znaleźć się w każdej kuchni. Bez niego właściwie nie da się szybko i sprawnie przygotować żadnej potrawy. Tępy nóż może nie tylko skutecznie utrudniać pracę, ale także zniechęcać do eksperymentów kulinarnych. Mając to wszystko na uwadze zapraszam Was na test noży japońskich firmy KAI. Dziś osobiście sprawdzę, czy są one wystarczająco ostre. Zapraszam do lektury...

Dane techniczne

Do przetestowania otrzymałam dwa rodzaje noży firmy KAI z serii Wasabi Black, a dokładnie nóż uniwersalny szefa kuchni o długości ostrza 20 cm oraz nóż uniwersalny o długości ostrza 15 cm. Obydwa noże są przeznaczone do zastosowań uniwersalnych. Oba zostały również wyprodukowane w Japonii z wysokowęglowej stali Daido 1K6 o twardości 57-59 HRC, a ich rączka została wykonana z polipropylenu oraz sproszkowanego bambusa.

Wygląd

Ostrze noży wykonane jest z pojedynczego kawałka stali, co sprawia, że ich powierzchnia jest idealnie jednolita. Dodatkowym zdobieniem ostrzy jest logo producenta, które nadaje im bardzo profesjonalny wygląd. W obu przypadkach rączka noży jest w eleganckim i ponadczasowym czarnym kolorze. Noże z pewnością będą bardzo dobrze wyglądać w każdej kuchni.

Zalety

 • Wyprodukowane w Japonii - należy spodziewać się wysokiej jakości wykonania oraz dbałości o szczegóły.
 • Są bardzo lekkie - noże niewiele ważą, nawet mimo sporej długości ostrza. Daje to dodatkowy komfort pracy podczas dłuższego użytkowania.
 • Pewnie leżą w dłoni - są bardzo dobrze wyważone, a rączka jest wykonana ze specjalnego materiału, który zapobiega ślizganiu się (nawet przy mokrej dłoni).
 • Są piekielnie ostre - przy pierwszym użyciu trudno mi było się przyzwyczaić, że krojenie świeżego pszennego chleba na drożdżach jest tak proste i nie wymaga wysiłku.
 • Nie wymagają częstego ostrzenia - podzielę się z Wami informacją, gdy tylko będę zmuszona wykonać ich pierwsze ostrzenie. Fachowcy obliczają, że przy codziennym użytku nastąpi to za minimum rok. Osobiście użytkuję je bez przerwy od ponad miesiąca i muszę przyznać, że za każdym razem tną idealnie.
 • Nie pojawiają się żadne przebarwienia - przy krojeniu cytryny, ogórka czy innych warzyw, nóż jedynie się brudzi. Wystarczy go umyć i wytrzeć, aby wyglądał jak nowy.

Wady

 • Noży nie można myć w zmywarce - ktoś mógłby uznać to za wadę, jednak ja w ogóle nie widzę potrzeby mycia noży w zmywarce (umycie praktycznie każdego noża pod bieżącą wodą zajmuje dosłownie chwilę).
 • Cena - co prawda nie jest to najtańsza propozycja ze wszystkich dostępnych na rynku, ale należy wziąć pod uwagę wysoką jakość wykonania, z którą cena zawsze idzie w parze.
 • Ostrzenie - jeśli trzeba będzie naostrzyć, to należy zrobić to w odpowiedni sposób za pomocą specjalnych ostrzałek (więcej informacji można znaleźć tutaj), a najlepiej oddać je do ostrzenia laserowego, gdyż za pomocą tej metody noże zostały naostrzone fabrycznie.

Użytkowanie

Noże są bardzo uniwersalne. Dłuższy nóż szefa kuchni służy u mnie do siekania, krojenia chleba czy filetowania mięs, a krótszą wersję noża wykorzystuję do krojenia i obierania warzyw, owoców, a nawet do smarowania chleba masłem. Z tymi nożami pokrojenie nawet bardzo miękkiego pomidora czy bardzo świeżego chleba pszennego nie jest wyzwaniem (a i bagietka też nie jest im straszna). Naprawdę aż trudno uwierzyć, że tymi nożami można z taką łatwością kroić bardzo delikatne rzeczy bez ich zgniatania czy używania siły...

Konserwacja

Konserwacja noży jest bardzo łatwa, ponieważ właściwie sprowadza się do tego, że nóż wystarczy umyć i wytrzeć do sucha. Kiedy nadejdzie czas ostrzenia (co raczej nie nastąpi zbyt szybko), należy oddać je fachowcowi lub zaopatrzyć się w specjalistyczną ostrzałkę i zapoznać się z instrukcją ostrzenia noży japońskich.Inne

Ja korzystam z dwóch sposobów sprawdzenia ostrości noża. Jedną z nich jest test kartki papieru - wystarczy spróbować przeciąć kartkę papieru. Z użyciem testowanych noży jest to naprawdę wyjątkowo łatwe, ponieważ kartka nie rwie się i efekcie jest naprawdę równo przecięta. Drugi sposób jest bardziej efektowny, ponieważ jest to tak zwany "test pomidora" (patrz zdjęcie wyżej). Polega on na tym, że na desce do krojenia układa się pomidora ze ściętą wcześniej górą (ścinam część pomidora, która posiada szypułkę). Dzięki temu pomidor delikatnie przyklei się do deski. Następnie trzymając jedynie nóż, wystarczy ściąć jednym pewnym ruchem wierzch pomidora (praktycznie samą skórkę). Jeśli się uda - nóż jest bardzo ostry. Mnie udało się w ten sposób ukroić nawet kilka plasterków, co widać na załączonej fotografii.

Czy warto kupić?

Noże KAI z serii Wasabi Black to doskonałej jakości japońskie noże dostępne w przystępnej cenie. Dzięki temu niemal każdy może pozwolić sobie na odrobinę luksusu w kuchni. Prywatnie jestem zdania, że w każdym domu powinien znaleźć się chociaż jeden naprawdę ostry nóż, aby móc komfortowo przygotowywać posiłki. Dlaczego więc nie miałby być to właśnie nóż KAI Wasabi Black? Sądzę że warto spróbować, ponieważ moim zdaniem jest to świetna propozycja nie tylko do zastosowań domowych, ale także dla zawodowej gastronomii.

Gdzie można kupić takie noże?

 • Nóż KAI z serii Wasabi Black - nóż szefa kuchni o długości 20 cm można nabyć w sklepie internetowym www.rossi.pl w cenie 220,- zł
 • Nóż KAI z serii Wasabi Black - nóż uniwersalny o długości 15 cm można nabyć w sklepie internetowych www.rossi.pl w cenie 189,- zł

Moja ocena: 10/10Autor recenzji: Kinga Kręciwilk
Data: 29 października 2012.

2 komentarze:

shinju pisze...

Takimi nożami z pewnością by mi się dobrze pracowało :) Zapowiadają się świetnie.

Anonimowy pisze...

Jak nóż jest ostry to pomidora nie trzeba przecinać aby z jednej strony przywarł do deski.
Moje noże spokojnie tną w plastry swobodnie leżącego pomidora na desce w/w wymieniony
sposób.
Polecam do ostrzenia ostrzałki systemu V