Domowy majonez


Samodzielne przygotowanie majonezu jest bardzo prostą czynnością. Co ważne, taki domowy majonez jest zdecydowanie bardziej smaczny i wyrazisty, niż ten kupiony w sklepie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w tym przypadku to my sami decydujemy o rodzaju i ilości stosowanych przypraw. Każdy dodaje to, co lubi. Kolejnym plusem jest fakt, że domowy majonez nie zawiera konserwantów i można przygotowywać go często, a w małych ilościach.

Domowy majonez jest bardzo prosty w wykonaniu i co najważniejsze zdrowszy niż jego gotowe odpowiedniki. Dodając różne przyprawy można regulować jego smak i charakter. Zachęcam do samodzielnego eksperymentowania!

Domowy majonez - przepis podstawowy (składniki wystarczą na przygotowanie 250 ml majonezu):

  • żółtko jaja - 1 sztuka
  • olej Kujawski 3 Ziarna firmy ZT "Kruszwica" SA - 250 ml
  • musztarda - 1 łyżeczka
  • sól - do smaku
  • pieprz - do smaku

Przygotowanie:

  1. Do przygotowania majonezu używam bardzo świeżych jaj ze sprawdzonego źródła. Jajo parzę i oddzielam żółtko od białka. Do przepisu będzie potrzebne tylko żółtko.
  2. Żółtko wrzucam do wysokiego naczynia i zaczynam je miksować. Gdy się już utrze, dodaję powoli kilka łyżek oleju, następnie musztardę i znów olej - tak aż do uzyskania odpowiedniej ilości. Na koniec dodaję sól i pieprz do smaku. Przechowuję w szczelnym pojemniku w lodówce do 7 dni.
  3. Może zdarzyć się tak, że majonez się zwarzy. Nie trzeba wówczas wyrzucać powstałej masy, a wystarczy jedynie zacząć cały proces od nowa. Parzymy kolejne jajo i ucieramy żółtko, dodając powoli poprzednio zwarzoną porcję.
  4. Ten przepis jest przepisem podstawowym, który można dowolnie modyfikować. Do majonezu można dodać jeszcze śmietany (by go rozrzedzić) lub chrzanu, koperku, czosnku, wasabi czy innych przypraw. Wówczas otrzymujemy majonez smakowy.
Całkowity czas przygotowania: 15 minut.

1 komentarz:

AZgotuj! pisze...

Apetyczny smaczny dodatek:)